5 korzyści prostych zabawek wspomagających rozwój dziecka

0
5 korzyści prostych zabawek wspomagających rozwój dziecka

Proste zabawki rozwijają motorykę

Motoryka to ogólna sprawność fizyczna i zdolność do wykonywania wszelkich działalności związanych z ruchem. Wyróżnia się jej trzy rodzaje: małą - sprawność dłoni; dużą – sprawność ogólną całego ciała i grafomotorykę, czyli umiejętność rysowania i pisania. Jeśli rozwój małej i dużej motoryki przebiega bez zakłóceń, są one idealną podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej czy koordynacji wzrokowo- ruchowej. Niestety umiejętności motoryczne należy wykształcić, gdyż nie są dane w momencie narodzin. Dlatego tak ważne jest prawidłowe stymulowanie rozwoju ruchowego już kilkumiesięcznego dziecka! Ułatwiają to wszelkie zabawki, dzięki którym niemowlę ćwiczy mięśnie poprzez chwytanie, np. grzechotki czy kółeczka z przyssawkami. Kilkumiesięcznemu brzdącowi warto podsunąć silikonowe sortery, np. kostkę z figurami geometrycznymi na sznureczku, dzięki którym maluch będzie trenował precyzję i koordynację wzrokowo-ruchową. Dzieci powyżej 1. roku życia warto zainteresować piramidkami, układankami, klockami czy sorterami drewnianymi. Dzięki tym prostym zabawkom dzieci będą mogły nie tylko rozwijać motorykę, ale również kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Wspomniane zabawki, często spełniają funkcję edukacyjną, np. uczą kolorów, kształtów, cyfr, liter. Kilkulatków na pewno zafascynują zestawy do prac manualnych, np. wyrób biżuterii, kolorowanki,  malowanie palcami itp. Nie można zapominać o instrumentach i akcesoriach sportowych, np. piłka, skakanka, hulajnoga czy deska do balansowania, które będą towarzyszem zabaw przez długi czas.

Aby prawidłowo stymulować rozwój ruchowy dziecka należy pamiętać, że priorytetem jest motoryka duża, czyli rozwijania ogólnej sprawności ruchowej, aby później przejść do rozwoju motoryki małej. Nie możemy zatem wymagać od dziecka, które nie potrafi złapać piłki, aby narysowało równy szlaczek lub zapisało swoje imię.

Proste zabawki zachęcają do eksperymentowania

W pierwszych miesiącach życia dziecko zdobywa wiedzę o świecie poprzez rozwój zmysłu dotyku, wzroku, smaku i ruchu. Od około 9. miesiąca jest bardziej mobilne. Czuje potrzebę eksperymentowania i odkrywania, w związku z czym często rzuca przedmiotami, poznając w ten sposób zasadę przyczyny i skutku. Warto zadbać o to, aby zabawki kupowane dla dzieci w tym wieku były trwałe i bezpieczne, a jednocześnie nie ograniczały możliwości poznawczych. Idealnie sprawdzą się tutaj proste zabawki wykonane z drewna, np. kulodromy, układanki, piramidy kloców czy wspomniane już zestawy do prac manualnych. Wybierajmy takie zabawki, które odpowiedzą na nieświadome pytanie dzieci: co będzie, kiedy… np. ułożę klocki jeden na drugim?  lub włożę kulkę w tę dziurkę? Przełożę sznurek przez dziurkę?

Proste zabawki uczą poprzez zabawę

Właśnie dostrzeżona w porę przez rodziców chęć eksperymentowania dziecka jest świetnym wstępem do nauki poprzez zabawę. Dzięki prostym zabawkom jak sortery, klocki, układanki (widziałam w sklepie magnetyczny alfabet) dzieci poznają podstawowe kolory, kształty, cyfry, litery czy emocje (klocki domki z emocjami). Wykorzystując zestaw klocków, kupując odpowiednią układankę czy zestaw naklejek można wytłumaczyć maluchowi kwestię różnych rozmiarów, właściwości i znaczenia przedmiotów (np. mebli, akcesoriów kuchennych czy nawet skomplikowanych planet. Zabawki o funkcji edukacyjnej będą doskonałym sposobem na spędzanie czasu w domu, na powietrzu, w kąpieli czy w podróży. Jeśli w odpowiednim czasie dorosły zauważy gotowość dziecka do odkrywania świata, jest szansa, że zdobywanie wiedzy w późniejszych etapach życia nie sprawi dziecku trudności, a wręcz będzie wzbudzało radość i satysfakcję.

Proste zabawki rozbudzają kreatywność

Bez wątpienia jedną z najważniejszych korzyści, wynikających z używania prostych zabawek, jest możliwość postępowania według dziecięcego widzi mi się. Nic bardziej nie wspiera pobudzania wyobraźni i ćwiczenia kreatywności jak brak instrukcji obsługi! A to właśnie wyróżnia proste zabawki. Właśnie dowolność wykorzystania zabawki sprawia, że dziecko sięga po daną rzecz częściej i chętniej niż po inne przedmioty oraz bawi się tą samą zabawką przez klika lat. O takich produktach mówi się, że rosną razem z dzieckiem, ponieważ zmienia się sposób ich wykorzystania. Inaczej klockami, instrumentami czy piłką będzie się bawił kilkunastomiesięczny brzdąc, 3-latek i 7-latek. Poza tym zabawki kreatywne dają dziecku poczucie sprawczości i kreowania rzeczywistości, np. wszelkie zestawy do prac manualnych pozwalają na osiągnięcie innego efektu końcowego przy użyciu/ miksowaniu tych samych elementów. Wykształtuje to i wzmocni w dziecku przekonanie, że może osiągnąć to, co sobie wymyśli, wymarzy. 

Proste zabawki zaznajamiają z normami społecznymi

Bez względu na to czy dziecko bawi się samodzielnie czy w towarzystwie innych dzieci czy nawet dorosłych, uczy się norm społecznych. Najczęściej ma to miejsce poprzez naśladowanie dorosłych – która dziewczynka nie ucieszy się z wózka z lalką lub zestawu akcesoriów kuchennych, dzięki którym będą mogły naśladować mamę czy babcię? Który chłopiec nie ucieszy się z drewnianego warsztatu czy zestawu do łowienia rybek, dzięki któremu będzie mógł naśladować tatę czy dziadka? Tymi prostymi zabawkami dzieci mogą bawić się również z rodzeństwem czy rówieśnikami w domu i na podwórzu. Z kolei, dzięki grupowej prostej zabawie piłką, dzieci uczą się cierpliwości, wyrozumiałości, wyrażania emocji, przestrzegania ustalonych reguł, rozwiązywania konfliktów czy nawet samokontroli

Zabawa pozwala dzieciom wcielać się w różne role społeczne, testując niejako ich atrakcyjność – można spróbować być mamą, babcią, tatą, dziadkiem, nauczycielką, sprzedawczynią, stolarzem, negocjatorem, pracownikiem służb ratowniczych czy naukowcem.

Brak ograniczeń w użyciu prostych zabawek sprawia, że dzieci chętniej się bawią, a tym samym lepiej poznają świat, łatwiej się uczą nawet trudnych zagadnień i eksperymentują. Bardzo ważne jest, że wszystko to dzieje się w warunkach, które dają dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Zatem – zamiast kupować dziecku elektroniczną zabawkę, dzięki której zajmie się sobą, a my będziemy mieli chwilę wytchnienia, wybierajmy produkty, które dają wiele radości i nieocenione w rozwoju dziecka korzyści, wynikające z wielofunkcyjności prostych zabawek.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep z zabawkami Proste Zabawki | Tel: 782147202 | Email: prostezabawki@gmail.com | Adres: Gdańska 61, 85-005 Bydgoszcz | NIP: 5552049739 | REGON: 384578359

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium